ÖNCE EĞİTİM, SONRA EVLİLİK! google-site-verification=4S4NzL7K2uILJQxZmz4ftBC8oYx7HF2RNALekjLQ9ws
Haber
29 Nisan 2021 - Perşembe 14:18 Bu haber 1189 kez okundu
 
ÖNCE EĞİTİM, SONRA EVLİLİK!
Beyşehir’de kurumlar arasında imzalanan protokolle bundan böyle dünyaevine girecek çiftlere “evlilik öncesi eğitim” verilecek
YAŞAM Haberi
ÖNCE EĞİTİM, SONRA EVLİLİK!

Beyşehir ilçesinde, kurumlar arasında imzalanan protokollle bundan böyle dünya evine girecek çiftlere “evlilik öncesi eğitimi” verilecek.
Beyşehir Kaymakamlığı öncülüğünde, Beyşehir Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğü, İlçe Belediyesi ve İlçe Müftülüğü işbirliğinde yeni evlenecek çiftlere nikahları kıyılmadan önce “evlilik öncesi danışma ve eğitim programı” kapsamında eğitimler verilecek.
Beyşehir İlçe Kaymakamlığı’nda hayata geçirilecek eğitim programının işbirliği protokolü imzalandı.
BU ÇALIŞMA, BOŞANMALARIN DA ÖNÜNE GEÇECEK...
Beyşehir Kaymakamı Yusuf Özdemir, imzaların atılmasının ardından yaptığı açıklamada, yapılan protokolle ilçede daha güçlü, dinamik ve sağlam ailelerin oluşturulmasını hedeflediklerini belirterek, “Bu çalışmanın, boşanmaların önüne geçerek en önemli konulardan bir tanesi olan kadına şiddetin de önlenmesini sağlayacağını düşünüyoruz. Evlilik öncesi yapılacak eğitim programı, bir külfet değildir, bizler bu konuda ilçemiz adına yapılan tüm çalışmaların yanında olacağız.”diye konuştu.
EĞİTİMLER, UZMANLARI TARAFINDAN VERİLECEK
Beyşehir Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürü Nuri Uysal da, ilçedeki eğitim programını ramazan bayramının hemen akabinde nikahların açılmasıyla birlikte başlatacaklarını belirterek, bu alanda eğitim almış olan psikolog ve psikoloji danışmanlarının haftalık olarak çiftlere verecekleri eğitimin ardından sertifikalarının teslim edileceğini söyledi.
Uysal, “Ardından çiftlerimiz bu sertifikayla evlilik için nikah dairelerine başvurabileceklerdir. Türkiye’de birkaç il ve ilçede yürütülmekte olan bu protokolü, ilçemizde de başlatacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu eğitim programlarıyla temel hedeflerimiz; boşanmalara yönelik istatistiklerin azalması, aile içi şiddetin azalması ve aile içi iletişimin güçlenmesidir.Türk ve Müslüman geleneğinin yüzyıllardır temel taşı olan ailenin burada korunması ve bakanlığımızın da temel hedeflerinden birisidir.”dedi.
AİLE KAVRAMI ÖNEMLİ...
Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır ise, aile kavramının önemine dikkat çekerken, “Ecdadımızdan ve imanımızdan gelen inancımız gereği, bizler bugüne kadar aileden başlayıp devletler kuran milletin mensubu olduk.”dedi.
Günümüzde, teknolojinin sağladığı kopuklukların önüne geçmek ve ailenin önemini evlenmeden önce verilmesi planlanan eğitimlerle çiftlere en iyi şekilde kavratabilmek için başlatılan bu projeye İlçe Belediyesi olarak da destek verdiklerinin altını çizen Başkan Bayındır, şunları kaydetti:
“Evliliklerde, ayrılıkların çoğaldığını, karşılıklı fedakârlığın gerektiği yerlerde fedakârlığın olmadığını görüyoruz. Aile birliğinin yavaş yavaş çatırdadığını görmek hepimizi üzüyor.
Hazırlanan bu aile eğitimi programında Belediye olarak, kaymakamımızın başkanlığında bu protokolü yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. Çocuklarımıza hep söylediğimiz bir şey var; ‘iyi nesiller yetiştirin’ derken o ailenin anne babası olan genç adaylarımızın iyi nesiller kavramını ancak eğitimle verileceğini biliyoruz. Bizim çocuklarımızdan kötü çıkmaz. İnancına, imanına, milliyetine, inancımız sonsuz ama şartlar nereye zorluyorsa onu engellemek için psikolojik danışmanlarından tutun, aile hukuku kavramlarını anlayabilsinler. Birbirlerine bağlı olsunlar. Birlikte bir ömrü tamamlarken bu yapılan protokolden aldıkları bilgiyi kendi çocuklarına da öyle aktarsınlar.
Bizim saadet ortamları bozulmadan yaşayan ailelere çok ihtiyacımız var. Özellikle değişen dünyada hem iklimsel, hem teknolojik değişimler insanlara artı değerler kattığı gibi menfi özellikler kattığını da görüyoruz. ‘Devlet baştır, biz gövdeyiz; baş olmadan da gövde olmaz’ felsefesine inanan biri olaraktan bu protokolü imzalamaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum.”
BEYŞEHİR'DE YILDA 500 NİKAH KIYILIYOR
Beyşehir Müftüsü Veysel Kükrek de, evlilik müessesesinin hem dini, hem de hukuki bir müessese olması bakımından gençlerin evliliği sürdürebilmesi ve koruması amacıyla bu tür bir çalışmalara bir ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “İlçemizde bir yılda yaklaşık 500 nikah kıyılıyor. Dolayısıyla bizler hem nikah kıyan taraf olmaktan hem de eğitimi veren taraf olmaktan, halkımıza dini anlamda katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.
Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖNCE, EĞİTİM,, SONRA, EVLİLİK!,
Yorumlar
G-CQYMJW4WBQ
Haber Yazılımı