FARKLI İLLERDE YAŞAYAN AYNI YÖREDEN 40 SANATSEVERİN YER ALDIĞI YÖRESEL TÜRKÜLER KLİBİ BEĞENİ TOPLADI google-site-verification=4S4NzL7K2uILJQxZmz4ftBC8oYx7HF2RNALekjLQ9ws
Haber
02 Mayıs 2021 - Pazar 12:17 Bu haber 1425 kez okundu
 
FARKLI İLLERDE YAŞAYAN AYNI YÖREDEN 40 SANATSEVERİN YER ALDIĞI YÖRESEL TÜRKÜLER KLİBİ BEĞENİ TOPLADI
Aralarında dekan, uzman doktor, emekli din görevlisi, forklift operatörü, noter katibi, müzisyen, öğretmen, mutfak şefi, öğrencilerin de olduğu 40 sanatsever aldı eline enstrümanları, hem çaldı, hem de yorumladı...
KÜLTÜR Haberi
FARKLI İLLERDE YAŞAYAN AYNI YÖREDEN 40 SANATSEVERİN YER ALDIĞI YÖRESEL TÜRKÜLER KLİBİ  BEĞENİ TOPLADI

Beyşehir ilçesinde, gelecek nesillere aktarılması için farklı enstrümanlarla yöresel türküleri seslendiren 7’den 70’e her yaş ve birçok meslek grubundan 40 sanatseverin içerisinde yer aldığı 18 dakika süreye sahip yöresel türküler video klibi paylaşıldığı sosyal medya platformlarında beğeni topladı.
EV VE FARKLI MEKANLAR STÜDYO OLDU
Proje sorumlusu müzik öğretmeni Mehmet Ali Köse, okul öncesi öğretmeni olan eşi Naile Kapçı Köse’nin yöresel türkülerin gelecek nesillere aktarılması için bir projenin hayata geçirilmesi ve bunun kalıcı hale getirilmesi yönündeki teklifi üzerine Kurucuova Mahallesi doğumlu halen Türkiye’nin değişik illerinde yaşayan hemşerileriyle harekete geçtiklerini belirterek, “Eşim bunun güzel bir etkinlik olacağını söyleyince mantıklı bir düşünce diyerek çalışmalara başladık. Annelerimizin düğünlerde, etkinliklerde, evlerinde söylediği geçmişten günümüze ulaşmış, belli bir yaşanmışlıkları olan kıymetli türkülerimizi kayıt altına almak ve bu türküleri memleket hasreti çeken herkese ulaştırarak gelecek nesillere de aktarmak istedik. Böylece bu kültür çalışması ortaya çıktı.”dedi.
Doğdukları topraklar olan Beyşehir Gölü’ne de kıyısı bulunan Kurucuva Mahallesi’nin doğal, tarihi ve turistik güzelliklerinin de olduğu yerlerde sanatla doğayı birleştirerek çekimler yapmayı istediklerini ancak yaşanan pandemiden dolayı video klibine dahil edilenlerle yaşadıkları illerde bu seslendirme çekimlerinin gerçekleştirildiğini, bu çerçevede ev ve farklı mekanların da stüdyoya dönüştürüldüğünü anlatan Köse, şunları söyledi:
“Yaptığımız çalışmalar sonucunda mahallemizde söylenen birçok türküye ulaştık.
Aralarında dekan, akademisyen, uzman doktor, emekli din görevlisi, elektrik ve elektronik teknisyeni, forklift operatörü,mutfak şefi, müzisyen, öğretmen, okul öncesi öğretmeni, öğrenci, noter katibi, satış yöneticisi, yöresel def sanatçıları gibi her yaştan ve farklı meslek gruplarından 40 sanatsever hemşerimizle bu türküleri yorumlamaya çalıştık.
Bu türkülerin hepsi yaşanmış hikayelerle dolu, çoğu ağıt, hareketli ve neşe içerikli. Sözlerini kimlerin yazdığı, bestelerini kimin yaptığı belli değil, yani anonim eserler bunlar. Türküler, yöredeki annelerimizin ağızlarından dinlenerek kayıt altına alındı, derlemeleri yapıldı.
SIRADA YENİ PROJELER VAR...
Kurucuova Mahallesi’nde doğmuş fakat halen farklı yerlerde yaşayan sanatsever hemşerilerimizin çalışmasıyla tamamlandı. ‘Sanat sende Kurucuova 1” projesinde, bendir'den def'ine, kemanından cümbüşüne, trombonundan trompetine toplam 16 tane farklı enstrüman kullanıldı.
Projede yer alan herkese teşekkür ediyorum. Bölgemize ait güzel coğrafyanın da görselleriyle desteklenen video klibimiz, youtube, whatshap ve instagram gibi sosyal medya iletişim araçlarında paylaşıldı.
Kısa sürede çok sayıda izleyiciye ulaşıldı. Türküleri dinleyenlerin çoğu yorumlarında duygu dolu anlar yaşadığını belirttiler.
Çalışmalarımız ve derlemelerimiz devam edecek.”Sanat sende Kurucuova 2” çalışması da yakında gelecek, video kliplerini çekeceğiz, projede yer alanlar da çalışmalara katkı sunabilmek için var gücüyle çaba sarf ediyor.”
Kaynak: Editör:
Etiketler: FARKLI, İLLERDE, YAŞAYAN, AYNI, YÖREDEN, 40, SANATSEVERİN, YER, ALDIĞI, YÖRESEL, TÜRKÜLER, KLİBİ, , BEĞENİ, TOPLADI, ,
Yorumlar
G-CQYMJW4WBQ
Haber Yazılımı G-CQYMJW4WBQ